مطالب آموزشی
آیین نامه نظام فنی و اجرایی کشور

🗨آیین نامه نظام فنی و اجرایی کشور

سازمان مديريت و برنامه‏ريزي كشور
هيئت ‏وزيران در جلسه مورخ 20/1/1385 بنا به پيشنهاد شماره 72293/101 مورخ 26/4/1384 سازمان مديريت و برنامه‏ريزي كشور و به استناد ماده (31) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران ـ مصـوب 1383 ـ و اصل يكصد و سي و هشتم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران نظام فني و اجرايي كشور را به شرح زير تصويب نمود:
بتن

🗨بتن

 
واژه بتن از واژه لاتين «كانكرستين» به معناي سخت‌شدن گرفته‌شده‌است در دوران امپراتوري روم، بتن رومن ساخته شده از آهك زنده ، خاكستر پوزولان و سنگدانه ساخته شده از سنگ‌پا شباهت بسيار زيادي به بتن سيماني پرتلند مدرن داشت.
سیمان چیست؟

🗨سیمان چیست؟

سيمان ها مواد چسبنده اى هستند که قابليت چسبانيدن ذرات به يکديگر و بوجود آوردن جسم يک پارچه از ذرات متشکله را دارند. اين تعريف از سيمان داراى آن چنان جامعيتى است که مى تواند شامل انواع چسبها از جمله چسبهاى مايع که در چسبانيدن قطعات سنگ يا سنگ و فلزات به يکديگر بکار مى روند نيز بشود.
سوگندنامه مهندسان

🗨سوگندنامه مهندسان

اگر فضیلت دانشمندان کشف و تدوین قانونمندی های جهان محیط بر انسان و جوامع انسانی ست، منزلت و وظیفه ی مهندسان، به کارگرفتن این قانونمندی ها برای تغییر و بهبود شرایط زیست و کار انسان ها و تلاش مستمر برای حل مشکلات جوامع انسانی می باشد و این تلاش است که حرکت جوامع انسانی را به سوی تعالی میسر می سازد.
بتن توانمند High Performance Concrete

🗨بتن توانمند High Performance Concrete

بتن توانمند بتنی است که بتواند خواص مورد نظر خود را برای عمر مورد نظر سازه در شرایط بهره برداری حفظ کند. 
بتن عبور دهنده نور،لایتراکان

🗨بتن عبور دهنده نور،لایتراکان

 
«لایتراکان،Litracon»Light Transmiting Concrete، بتن عبور دهنده نور، امروزه به عنوان یک متریال ساختمانی جدید با قابلیت استفاده بالا مطرح است. این متریال ترکیبی از فیبر های نوری و ذرات بتن است و می تواند به عنوان بلوک ها و یا پانل های پیش ساخته ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد. فیبر ها بخاطر اندازه کوچکشان با بتن مخلوط شده و ترکیبی از یک متریال دانه بندی شده را تشکیل می دهند. به این ترتیب نتیجه کار صرفا ترکیب دو متریال شیشه و بتن نیست، بلکه یک متریال جدید سوم که از لحاظ ساختار درونی و همچنین سطوح بیرونی کامل همگن است، به دست می آید.
بتن ها ی دیر گداز

🗨بتن ها ی دیر گداز

 
در تعاریف به كار رفته برای انواع مواد شبه بتنی كه در دمای بالا به كار می روند یك نوع نا هماهنگی وجود دارد و استانداردی وجود ندارد كه مواد را طوری تعریف كند تا در بر گیرنده این تقسیم بندی باشد . بنابر این كار اساسی این است كه ابتدا موضوع را با تاكید بر تعاریف گفته شده برای بتن مقاوم حرارتی شروع كنیم .
بتن خود تراکم

🗨بتن خود تراکم

 
بتن خودتراکم اولين بار در سال 1988 جهت بدست آوردن سازه بتني پردوام ابداع شد. بدين ترتيب، بررسي هاي زيادي صورت گـرفت و اين نـوع بتن در سازه هاي اجرايي در ژاپن، عمدتاً تـوسط شرکت هاي ساختماني بـزرگ، استفاده شده است. بررسي ها براي بدست آوردن روش تعيين طرح مخلوط و روشهاي آزمايش خودتراکمي به جهت ساختن بتن استاندارد از بتن خودتراکم انجام شده بود.
بتن ریزی در هوای گرم

🗨بتن ریزی در هوای گرم


مقدمه و کلیات :
بتن ریزی در شرایط هوای گرم می تواند به بروز مشکلاتی در بتن تازه و سخت شده کمک نماید و معمولا" به پائین آمدن کیفیت بتن سخت شده منجر می شود . معمولا" در چنین شرایطی باید
بتن ریزی متوقف گردد و در صورت نیاز به انجام عملیات بتن ریزی باید تدابیر خاصی اندیشیده شود تا خسارت های وارده به حداقل برسد و یا ایجاد گردد . تعریف و شناخت شرایط هوای گرم ، اثر خسارت بار این شرایط ، اثر عوامل تشدید کننده این خسارت ها ، راه حلهای فرار از حصول این شرایط ، توجه به نوع مصالح مصرفی از جمله مواردی است که در این نوشته از نظر می گذرد .
وجود شرایط هوای گرم در مناطقی از کشور ما بویژه در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان و وجود شرایط خاصی مانند ایجاد خوردگی در میلگردهای بتن این شرایط را برای ما پر اهمیت می نماید و باید بدان توجه خاصی مبذول داشت . سعی می شود نکات مد نظر آئین نامه بتن ایران به همراه توضیحات ضروری قید شود تا در عمل بتوان از آنها استفاده نمود .
معضلی به نام سرعت‌گیر

🗨معضلی به نام سرعت‌گیر


چندی است درشهر دوچرخه‌ها شهرداری غوغا می‌کند. در هر گوشه‌ای از شهر باایجاد سرعت‌گیرهای آسفالتی به بدترین شکل ممکن جلوی حرکت وسایل نقلیه راگرفته بعضا به علت غیر استاندارد بودن موجب خرابی وسایل نقلیه، تصادفات سهمگین و عدم کنترل وسایل نقلیه می‌شود.
بهتراست قبل از هر چیز به شرح مختصری از این وسیله‌ی کنترل سرعت پرداخته شود و پس از ذکر استانداردهای آن، سرعت‌گیرهای شهریزد مورد بررسی قرار گیرد.
زلزله ونکات ساختمانی

🗨زلزله ونکات ساختمانی


زمین لرزه یکی از وحشتناکترین پدیده های طبیعی است که هر از چند گاهی در گوشه و کنار دنیا رخ می دهد. معمولا ما زمین را به صورت تخته سنگی بزرگ تصور می کنیم که ثابت است و از استحکام زیادی برخوردار است، اما همین که زلزه ای رخ دهد این باور ما هم همچون محل زندگیمان متزلزل می شود. همزمان با پیشرفت علوم مختلف، علم مهندسی زلزله که شاخه ای از مهندسی عمران است، پیشرفتهای قابل توجهی را پشت سر گذاشته است. در این چند خط مختصر قصد داریم پس از بررسی تاریخچه زمین لرزه در ایران به نکاتی چند در مورد پیشگیری از خطرات ناشی از زلزله صحبت کنیم.
شما می توانید از راه های زیر با شرکت پایداره سازه سازگار ایساتیس در ارتباط باشید. آدرس: یزد، بلوار بسیج، بن بست پنجم بسیج(جنب شهرداری منطقه 2)، بن بست اول، پلاک 14 تلفن: 36284444

کلیه حقوق مادی و معنوی این نرم افزار متعلق به شرکت سازگار ایساتیس می باشد.